Pomysły na aranżację balkonu: Przestrzeń wypoczynku na świeżym powietrzu

Planując aranżację balkonu warto przede wszystkim zastanowić się, jakie funkcje ma on spełniać. Czy ma być przestrzenią do grillowania i spożywania posiłków na świeżym powietrzu, czy może ma służyć głównie do relaksu i odpoczynku? Bez względu na cel, na pewno można stworzyć z balkonu przytulne i estetyczne miejsce, które będzie zachęcać do korzystania z niego każdej wolnej chwili.

  1. Meble balkonowe – wygodne i pasujące do stylu

Podstawowymi elementami aranżacji tarasu czy balkonu są meble. Powinny one być przede wszystkim wygodne i pasować do stylu, jaki będzie panował na balkonie. Drewniane meble sprawdzą się w stylu skandynawskim, betonowe dodadzą nowoczesności, a rattanowe nadadzą elegancji. Oprócz stołów i krzeseł warto zastanowić się także nad dodatkowymi elementami, takimi jak leżanki, fotele czy hamaki.

  1. Rośliny balkonowe – odmienią wygląd przestrzeni

Rośliny balkonowe odmienią wygląd przestrzeni i sprawią, że będzie ona bardziej przytulna. W zależności od preferencji, można postawić na duże donice z drzewami owocowymi, kwitnące krzewy czy rozłożyste pnącza. Na mniejszych balkonach warto postawić na kwiaty doniczkowe, które będą nie tylko ozdobą, ale także pozytywnie wpłyną na klimat. Dobrze zorganizowane miejsce do uprawy ziół i warzyw to również dobry pomysł – świeże zioła i warzywa z pewnością posłużą do przygotowania pysznego obiadu.

  1. Oświetlenie balkonowe – ciepły klimat wieczorem

Oświetlenie balkonowe to element, który warto przemyśleć szczególnie latem, kiedy to wieczorem najlepiej relaksować się właśnie na balkonie. Można postawić na lampki w formie dekoracyjnych girland czy małych kulek, które wprowadzą ciepły klimat. Wiele firm oferuje także oświetlenie solarno-lampowe, które nie wymaga podłączenia do żadnego źródła zasilania.

  1. Akcesoria balkonowe – urozmaicenie aranżacji

Akcesoria balkonowe, takie jak poduszki, narzuty, dywany czy podpórki na rośliny, to elementy, które urozmaicą aranżację balkonu. W zależności od stylu, jakim kierujemy się przy aranżacji, można postawić na kolorowe poduszki w etnicznym stylu, białe narzuty w stylu boho czy filcowe podpórki na rośliny.

  1. Schowki i półki balkonowe – miejsce na sprzęty i dekoracje

Aby balkon nie wyglądał na zagracony, warto zainwestować w schowki i półki, na których uda się uporządkować sprzęty grillowe, doniczki czy dodatki dekoracyjne. Schowki pod siedziskami lub w formie regałów na ścianie będą praktycznym i estetycznym elementem każdego balkonu.

Podsumowując, aranżacja balkonu to nie lada wyzwanie, ale z przemyślanym planem i dobrym gustem każdy może stworzyć przytulną przestrzeń na świeżym powietrzu. Meble, rośliny, oświetlenie, akcesoria i schowki to elementy, bez których nie może się obyć żadna aranżacja balkonowa. Warto również przemyśleć styl i kolorystykę, aby balkon był spójny i harmonijny.

Author: aledesign.com.pl