Pomysły na aranżację wnętrz w stylu prowansalskim: Prowansja na wyciągnięcie ręki

Prowansja – region położony w południowej Francji, kojarzy się z uroczymi wsią, wąskimi uliczkami, polami lawendy i stylowymi domami. Styl prowansalski, który wprowadza do naszych wnętrz atmosferę tego regionu, charakteryzuje się prostotą, elegancją oraz romantyzmem. W aranżacji wnętrz nawiązującej do stylu prowansalskiego kluczowe są pastelowe kolory, naturalne materiały, drewno, beton oraz ceramika. Pozwólmy sobie na tęsknotę za klimatem południa i wprowadźmy do naszych wnętrz urok Prowansji.

  1. Nawiązanie do natury i klimatu

Wybierając styl prowansalski, warto sięgnąć po meble wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno, wiklina czy rattan. Takie meble wraz ze ścianami w jasnych, pastelowych kolorach sprawią, że wnętrze nabierze skandynawskiego klimatu. Nie zapominajmy również o dodatkach – lawendowy zapach, donice z roślinami czy beczki piwnicznej z winem połączone z drewnianymi półkami będą idealnym dopełnieniem stylu Prowansalskiego.

  1. Cegła i ceramika

Cegła i ceramika to wspaniałe materiały, które w aranżacji mieszkań w stylu prowansalskim stosuje się często. Cegła bardzo dobrze komponuje się w wystroju kuchni, gdzie może służyć jako tło dla kultowych w stylu Prowansalskim kafli. Ceramika zaś będzie świetnym wyborem do zastawy stołowej. W klasycznych kolorach błękitu oraz bieli, sprawdzi się wprost idealnie.

  1. Meble ze starych czasów

Prowansalski styl to również meble ze starych czasów. Stylowe meble mają wiele uroku i klimatu, dlatego warto zwrócić uwagę na fotele pochodzące z różnych epok. Warto je przeznaczyć na centrum wypoczynkowe. Takie meble będą ciekawym uzupełnieniem klasycznych sformułowań salonów oraz pozostałych pomieszczeń mieszkań.

  1. Klimatyczna architektura wnętrz

W stylu prowansalskim bardzo ważne są countryowe klimaty –np. w połączeniu z meblami rustkalnymi i stylowymi. Ciekawym elementem są drewniane belki, które doskonale wprowadzą w każdy pomieszczenie klimat południowej Francji. Dzięki nim można wyodrębnić w salonie część wypoczynkową od jadalnej lub ograniczyć widok kuchni z salonem.

  1. Motywy roślinne

Wprowadzanie do domów klimatu Prowansji warto rozważać poprzez różnego rodzaju rośliny. Najczęściej w aranżacji występują kwiaty i drzewa – jałowiec, cyprys, figowiec, oliwka, winorośl. Świetnie prezentują się zarówno w donicach a także jako drewniane rzeźby, czy na plakatach umieszczonych na ścianie. Na uwagę zasługuje również lawenda będąca kwintesencją stylu prowansalskiego. Fragmęcik zapachu lawendy na pewno wprowadzi do naszego pokoju wakacyjną atmosferę.

Podsumowując, styl prowansalski jest idealny dla miłośników klasyki oraz naturalnych materiałów. Dzięki prostocie i elegancji będzie pasował do każdego pomieszczenia, dodając uroku oraz klimatu południowej Francji. Projektując własne wnętrza w stylu prowansalskim, warto pamiętać o nawiązaniu do natury, klimacie regionu, meblach wykonanych z naturalnych materiałów oraz motywach roślinnych.

Author: aledesign.com.pl