Wybór draperii w aranżacji wnętrz: Elegancja i ochrona prywatności

Wybór draperii w aranżacji wnętrz: Elegancja i ochrona prywatności

Draperie stanowią nie tylko element dekoracyjny w pomieszczeniu, ale również pełnią funkcję ochrony prywatności oraz regulacji nasłonecznienia. Właściwie dobrana draperia może dodać pomieszczeniu szyku i klasy, a także wpłynąć na poprawę akustyki. W niniejszym artykule przedstawimy kroki, które należy podjąć przy wyborze draperii oraz wskazówki jak dobrać odpowiedni rodzaj materiału.

Krok 1: Określenie stylu i kolorystyki wnętrza

Przed zakupem draperii warto zastanowić się nad stylem naszego mieszkania. Czy chcemy, aby draperie wpisywały się w minimalistyczny, nowoczesny styl, czy też stawiamy na klasyczne wzory i ciężkie, jedwabne tkaniny? Kolorystyka draperii powinna być dopasowana do kolorów już obecnych w pomieszczeniu. Najlepiej wybrać barwy, które delikatnie się wkomponują w całość aranżacji, nie przykuwając zbytnio uwagi.

Krok 2: Dobór materiału

Draperie można wykonać z różnych materiałów, takich jak: jedwab, bawełna, len, poliester czy welur. Każdy materiał ma swoje charakterystyczne właściwości, dlatego należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Czy drapery głównie pełnią funkcję ochrony przed słońcem czy raczej mają chronić prywatność? Czy mieszkanie wymaga dodatkowej izolacji akustycznej? Jeśli tak, to warto rozważyć cięższe i grubsze tkaniny. Dla osób alergicznych polecane są tkaniny ze sztucznych włókien, które łatwo się pierze i schną.

Krok 3: Wysokość i szerokość draperii

Przy wyborze draperii istotne jest określenie wymiarów, zarówno wysokości jak i szerokości. Aby draperie wyglądały estetycznie, należy upewnić się, że są dostatecznie długie, aby dodatkowo zwisały połowę okna. Szerokość draperii powinna mieć 2-3 razy większą szerokość niż sama rama okienna.

Krok 4: Rodzaj zasłon

Istnieją różne rodzaje draperii: zasłony, karnisze, rolety, verticale czy plisy. Warto dobrze przemyśleć, jaki rodzaj draperii będzie najlepszy dla danego pomieszczenia. Plisy czy rolety sprawdzą się w łazience, gdzie wilgoć nie sprzyja zasłonom z ciężkich tkanin. Natomiast w salonie i sypialni warto postawić na karnisze i zasłony z tkanin dostarczających elegancji.

Podsumowanie

Wybór draperii może okazać się trudnym zadaniem, ale dobrze dopasowane draperie to element, który wprowadzi elegancję do każdego pomieszczenia. Warto pamiętać, aby uwzględnić potrzeby i styl pomieszczenia, a także wybrać tkaniny odpowiednie dla danego celu. Nie należy także zapominać o wysokości i szerokości zasłon oraz wyborze odpowiedniego rodzaju draperii.

Author: aledesign.com.pl