Aranżacja wnętrz w stylu skandynawsko-japońskim: Harmonia natury i prostoty

Aranżacja wnętrz w stylu skandynawsko-japońskim: Harmonia natury i prostoty

W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na stworzenie nowoczesnego i minimalistycznego wnętrza, które promuje harmonię i równowagę. Jednym z trendów, który cieszy się coraz większą popularnością jest połączenie stylu skandynawskiego i japońskiego. Te dwa style doskonale się uzupełniają i pozwalają na stworzenie przestrzeni, która zachwyca swoim minimalizmem, naturalnymi materiałami oraz elegancją.

 1. Prostota formy
  Styl skandynawski i japoński są bardzo podobne pod względem estetyki, charakteryzując się minimalizmem formy i prostotą. W takim wnętrzu dominują przede wszystkim biele, szarości oraz naturalne drewno, przestrzeń jest urządzona w sposób maksymalnie uporządkowany i przemyślany. Wszystko ma swoje miejsce, nie ma tu miejsca na zbędne elementy i dodatki. Cechą stylu japońskiego jest zamiłowanie do minimalistycznych i geometrycznych form, oczyszczone ze zbędnych elementów. Natomiast styl skandynawski preferuje stonowane kolory, smukłe i delikatne proporcje oraz połączenia różnych tekstur i materiałów.

 2. Naturalne materiały
  Aby uzyskać spójny efekt w łączeniu stylu skandynawskiego z japońskim, warto postawić na naturalne materiały. Materiały takie jak drewno, kamień, len czy bawełna są kluczowe w aranżacji takiego wnętrza. Najczęściej stosowane drewno to jesion, dąb i orzech, które dają ciepłe i przyjemne do dotyku powierzchnie. Konieczna jest tu też harmonia pomiędzy teksturami i kolorami użytej dekoracji. Tkaniny w stylu japońskim opierają się na prostych wzorach i motywach roślinnych, w stylu skandynawskim króluje natomiast geometryczne wzornictwo – znane z norweskich swetrów, plażowych koców oraz lnianych serwetek.

 3. Zaprojektuj przestrzeń zgodnie z filozofią Zen
  Ważnym aspektem połączenia stylu skandynawskiego z japońskim jest filozofia Zen, która opiera się na harmonii i równowadze. W takim wnętrzu musi panować ład i porządek i nic nie powinno przeszkadzać w poczuciu spokoju i relaksu. Powinny się w nim znaleźć tylko niezbędne meble, elementy dekoracyjne, a wnętrze samym w sobie powinno stworzyć poczucie spokoju. Meble powinny pozostać funkcjonalne, a przestrzeń należy zaprojektować tak, aby nie przeszkadzać w kontemplacji i cieszeniu się relaksującym momentem.

 4. Minimalizm kolorystyczny
  Podstawą stylu skandynawskiego i japońskiego są stonowane i spokojne kolory. Wnętrze w takim stylu powinno być utrzymane przede wszystkim w bieli, szarości lub delikatnych pastelach. Kolory te wprowadzą harmonijny nastrój i zrelaksują zmysły. Jeśli już chcemy poprowadzić kolorykę w innym kierunku, warto sięgnąć po barwy z natury. Zielona, brązowa czy szara wprowadzi harmonijny nastrój do pomieszczenia.

 5. Ciekawe dodatki
  Ze względu na minimalistyczny charakter stylu skandynawsko-japońskiego, warto postawić na ciekawe i oryginalne dodatki. Mogą to być np. drewniane komody, szafy, regały lub wazony i ozdoby ceramiczne. Takie dodatki wprowadzą do wnętrza ciepło, uzupełnią minimalistyczną formę oraz wzbogacą estetykę.

Podsumowanie
Aranżacja wnętrz w stylu skandynawsko-japońskim to harmonia pomiędzy naturą a prostotą formy. Wymaga ona przemyślanej aranżacji, skupienia na minimalistycznych formach i wykorzystaniu naturalnych materiałów. Warto też pamiętać o filozofii Zen, co wprowadzi harmonijny nastrój do wnętrza. Jeśli lubisz estetykę minimalistyczną i cenisz sobie prostotę, to takie wnętrze idealnie będzie pasować do twojego stylu życia.

Author: aledesign.com.pl