Aranżacja wnętrz w stylu artystycznym: Kreowanie przestrzeni jako dzieło sztuki

Aranżacja wnętrz w stylu Artystycznym: Kreowanie Przestrzeni jako Dzieło Sztuki

W dzisiejszych czasach aranżacja wnętrz stała się sztuką samą w sobie. To właśnie dzięki kreatywności i wyobraźni architektów i designerów, możemy cieszyć się pięknymi i oryginalnymi przestrzeniami mieszkalnymi, biurowymi czy handlowymi. Jednym z ciekawszych stylów aranżacji wnętrz jest styl artystyczny, inspirujący się sztuką, którą chcemy umieścić w stworzonej przez nas przestrzeni. Oto kilka wskazówek, jak stworzyć oryginalne wnętrze w stylu artystycznym:

  1. Inspiracje artystyczne

Styl artystyczny zakłada, że wnętrze jest dziełem sztuki, a aranżacja jest swoistym rzeźbieniem przestrzeni. Warto zacząć od przemyślenia, jaką sztuką chcemy się inspirować. Mogą to być obrazy, rzeźby, muzyka, literatura, taniec czy teatr. Następnie przeprowadźmy poszukiwania inspiracji w sieci, czasopismach i w muzeach. Analizujmy, jak artyści tworzyli i jakie barwy, formy i linie wykorzystywali.

  1. Kolory i kontrasty

W stylu artystycznym odważnie łączymy kolory i kontrasty. Kolorystyka wnętrza powinna składać się z kilku kolorów, np. z czterech: czerwonego, niebieskiego, żółtego i zielonego. Trzeba tu jednak pamiętać, że istnieje granica, po której łączenie kolorów staje się krzykliwe i dekoracyjne. Odpowiednio dobrany kolor ścian, mebli i dodatków pozwoli na uzyskanie spójnej aranżacji, która będzie miała w sobie “to coś”.

  1. Meble i dodatki

W aranżacji wnętrz w stylu artystycznym, meble i dodatki powinny być starannie odpowiednio dobrane. Na rynku znajdziemy wiele produktów, które nawiązują do projektów znanych artystów np. Le Corbusier, Charlesa Eamesa czy Luisa Poulsena, a także meble w stylu “retro” nawiązujące do lat 50. i 60. Możemy także postawić na funkcjonalne meble w stylu “minimalistycznym”, które będą stanowić interesującą kontrę dla artystycznych dodatków. Warto, by aranżacja wnętrz zawierała także oryginalne, ręcznie robione dodatki, np. obrazy, rzeźby, ceramikę, witraże czy lampy.

  1. Światło i cień

Aby aranżacja wnętrz w stylu artystycznym była udana, należy zadbać o oświetlenie i wyeksponowanie cieni. Cienie tworzą wyraźną przestrzeń i dodają głębi, a odpowiednio dobrane oświetlenie podkreśla piękno form i kolorów w naszym wnętrzu. Zamiast jednego dużej lampy warto użyć kilku mniejszych, umieszczonych w różnych miejscach wnętrza, np. lamp ściennych, stojących, wiszących lub kinkietów.

  1. Twórzmy indywidualny styl

Aranżacja wnętrz w stylu artystycznym daje nam wolność w wyborze stylu, kolorów i dodatków. Dlatego warto, byśmy tworzyli nasze indywidualne dzieło, które będzie dla nas źródłem inspiracji i wewnętrznej radości. Pamiętajmy jednak, żeby nie przesadzić z dekoracjami, bo aranżacja wnętrz powinna być pełna harmonii, spokoju i funkcjonalności.

Podsumowując, styl artystyczny to szczególny rodzaj aranżacji wnętrz, który łączy w sobie sztukę i funkcjonalność. Połączenie kolorów, mebli i dodatków stanowi unikatową przestrzeń, która przyciąga uwagę i daje dużo radości z mieszkania w niej. Pamiętajmy jednak, żeby nasza aranżacja wnętrz była przede wszystkim nasza, zawierała elementy naszej osobowości i była odzwierciedleniem naszych pasji.

Author: aledesign.com.pl