Aranżacja wnętrz w stylu prowansalskim: Romantyzm i śródziemnomorski urok

Aranżacja wnętrz w stylu prowansalskim: romantyzm i śródziemnomorski urok

Od wieków Prowansję kojarzymy z pachnącymi lawendą polami i urokliwymi wioseczkami. To właśnie te piękne krajobrazy, jakie spotykamy w południowo-wschodniej Francji, stały się inspiracją dla stylu prowansalskiego. Wnętrza urządzone w tym stylu cechują się wspaniałym, uroczym klimatem, przesyconym śródziemnomorskim słońcem, wakacyjnym wypoczynkiem i wakacyjnym luzem, oraz wyszukanym francuskim stylem.

  1. Kolorystyka i swojski styl

Wnętrza w stylu prowansalskim urządza się zwykle w prostomodnej kolorystyce, która kojarzy się z biegiem pór roku. Większość przestrzeni w stylu prowansalskim znajduje się w gamie bieli, beżów, szarości, zgaszonych odcieniach roślin, a także zieleni, cytrynu, fioletu i różu – kolorach, które królują w naturze. Meble często są wykonane z drewna lub są tak przemalowane, aby przywoływały na myśl te proste, prowansalskie domy, które otaczać będzie ogród z roślinami zielonymi pachnącymi zapachem lawendy.

  1. Wzory i tekstury w stylu prowansalskim

Styl prowansalski znany jest z wzorów, które przywołują na myśl wiele scen południowej Francji. Głównie szukamy tu dywanów w kwieciste wzory, lub materiałów o wyrazistych motywach roślinnych. Motywy te zwykle powtarzają się także na firankach, poduszkach i zasłonach oraz na ceramice, która zajmuję tu wysokie miejsce. W stylu prowansalskim bardzo chętnie sięgamy po ceramikę w błękicie i bieli, lub brązie i zieleni – kolorach, które skojarzą nam się z południowym słońcem.

  1. Małe dodatki i detale

Każdy detal nabiera szczególnej wagi w prowansalskiej aranżacji wnętrz. Stara, wykonana ręcznie ceramika, drewniane ramki, biżuteria złota, ławki i okoliczne miasta – każdy uzupełnienie wnętrza wprowadza tu własny styl i atmosferę. Dodatki w stylu prowansalskim często nawiązują do natury, jak np. gałki meblowe w kształcie kwiatów, małe kamienie na stole czy drewniane rzeźby i wazy. Dzięki temu całość nabiera specyficznego uroku, nawiązującego zarówno do kultury południa Francji, jak i do natury.

  1. Rośliny i kwiaty w stylu prowansalskim

W aranżacjach wnętrz w stylu prowansalskim rośliny i kwiaty pełnią ważną rolę. Wygląd ich poza budynkami jest oczywisty, ale te piękne i wysokie drzewa, widoczne z okien, dają cały urok tej okolicy. Styl prowansalski znany jest z wykorzystania kwiatów sezonowych, takich jak lawenda, róże, margaretki i jaśmin, które nadają wnętrzu lekkości i romantyzmu.

  1. Urządzanie przestrzeni w stylu prowansalskim

Artykuł wnętrzarski w stylu prowansalskim nie byłby obszerny bez wspomnienia o tym, jak właściwie urządzić wnętrze w tym klimacie. Podobną aranżację obejmują meble – meble w stylu prowansalskim nie są na ogół zbyt duże czy rozbudowane. Niektóre z nich są malowane w delikatne jednolite lub kwieciste wzory, które kojarzą się z południem Francji, dodając wnętrzu specyficznego uroku. Wymiar mebla jest tutaj coraz mniej znaczący, ważniejsza jest finalna wizja i przeznaczenie oraz związane z tym określone strefy. Na koniec warto zaznaczyć, że styl prowansalski to zupełnie inny wymiar życia, wymaga czasem pewnej kreatywności oraz pewnego rodzaju wyczucia. Ostatecznie, aranżacja wnętrza powinna stanowić zawsze perfekcyjną harmonię kolorystyczną i estetyczną, która przenosi nas w piękne rejony Francji, gdzie pachnąca lawenda oczekuje.

Author: aledesign.com.pl