Żywienie zwierząt hodowlanych suszem z lucerny

Susz z lucerny to pasza dla zwierząt, która jest dobrym źródłem białka, błonnika i wapnia. Zazwyczaj granulki są moczone przed karmieniem, aby spowolnić pobieranie paszy i poprawić łatwość żucia.

Białko, cukry i skrobia lucerny będą się różnić w zależności od technik zbioru, pory roku, pogody, żyzności gleby i dojrzałości kwitnienia roślin po ścięciu. Wahania jakości mogą wynikać z etapu kwitnienia rośliny w czasie cięcia — kwitnienia wczesnego (20% plus białko surowe), kwitnienia średniego lub późnego (generalnie 15% białka surowego).

Typowe problemy z belowaniem lucerny w warunkach gorszych od idealnych obejmują niedogrzanie, wysoki poziom wilgotności, drugą fermentację cieplną i kombinacje, które mogą powodować erozję jakości składników odżywczych, sprzyjać pyleniu, pleśni i denaturacji białek.

Z tych powodów skłaniam się ku karmieniu kostkami i granulkami lucerny. Wynika to z ich spójności analizy etykiet, która zapewnia produkt wolny od kurzu i pleśni oraz wymaga minimalnej przestrzeni do przechowywania w porównaniu z belami. Kostki i granulki lucerny zazwyczaj dostarczają 15% surowego białka z wysoce strawnym błonnikiem jako źródłem energii, a także minimalnym poziomem cukru i skrobi w porównaniu z sianem z trawy.

Możesz poprosić producenta pasz o bardziej szczegółową analizę dokładnych poziomów cukrów i skrobi lub przeprowadzić własną analizę, wysyłając próbki do renomowanego laboratorium. Testowanie może być ekonomiczne, jeśli kupujesz produkt w dużych ilościach o tym samym numerze partii. Jest to sprytny sposób na dodanie bardziej zbilansowanej formy brakujących aminokwasów, której brakuje w sianach białkowych niskiej jakości (zwykle siana z mieszanej trawy) wraz z równoważeniem racji.

Z drugiej strony siano z trawy ma znacznie wyższą zawartość cukrów, skrobi i fruktanów, a znacznie mniej surowego białka i strawnego włókna.

Podczas gdy bele, kostki i pellety z lucerny mogą być pożywnym źródłem paszy, wyższa strawność paszy przekłada się na więcej kalorii w stosunku wagowym do masy w porównaniu z sianem z trawy. Dla łatwego hodowcy i konia metabolicznego może to być problematyczne, ponieważ nadmierne spożycie kalorii nie jest ich przyjacielem, gdy już zwalczają problemy z otyłością, które zaostrzają złogi tłuszczu i predyspozycje do ochwatu.

Jako dodatkowe źródło błonnika, kostki i granulki można łatwo odmierzyć dokładnie w porównaniu z karmieniem płatkami siana z lucerny. Zmniejszenie spożycia błonnika ze względu na wydajność dostępności składników odżywczych w lucernie może powodować emocjonalne obawy związane z czasem żucia. Są to powszechne obawy, które obejmują karmienie tylko raz lub dwa razy dziennie przy zmniejszonym spożyciu błonnika.

Czas żucia jest nieco wydłużony, gdy używasz kostek w porównaniu z granulkami, ale ostatecznie najlepszym lekarstwem jest podzielenie całodziennej porcji na co najmniej trzy karmy dziennie, a najlepiej cztery lub pięć posiłków z nie więcej niż 8 godzinami między każdym posiłkiem. Z naszego doświadczenia wynika, że ​​wydaje się to powstrzymywać zaburzenia trawienia, pomaga regulować poziom glukozy i insuliny we krwi w bardziej znormalizowanych zakresach i zaspokaja instynkty żucia konia.

Author: aledesign.com.pl