Tworzywa sztuczne i ich właściwości
Tworzywa sztuczne, czyli produkty wytworzone na bazie syntetycznych polimerów, wykorzystywane są szeroko w wielu branżach przemysłowych. Mają nieograniczone wręcz możliwości plastyczne, mogą być modyfikowane pod wpływem temperatury jak również promieniowania ultrafioletowego. Specyficzne właściwości tworzyw sztucznyh oraz łatwość ich obróbki pozwalają dopasować je do różnorakich potrzeb. Bardzo często istnieje konieczność połączenia ze sobą różnych tworzyw. Wykorzystuje się wówczas ich nieograniczone wręcz zdolności termoplastyczne.
Zastosowanie zgrzewarek
Do łączenia ze sobą elementów z tworzyw sztucznych stosuje się w przemyśle zgrzewarki różnego typu. Są one oparte na róznych technologiach, lecz sens ich użycia jest jeden – mają za zadanie połączyć ze sobą dwie powierzchnie. Różnice w sposobach zgrzewania dotyczą metod nadania plastyczności materiałom oraz miejsca ich połączenia i dodatku spoiwa. Zgrzewarki różnią się między sobą mocą – tych słabszych używać będziemy na przykład w przemyśle spożywczym, gdzie służą do pakowania żywności w folię. Są to tak zwane zgrzewarki oporowe, gdzie złączenie folii odbywa się poprzez dociśnięcie do siebie dwóch warstw za pomocą jednej lub dwóch nagrzanych powierzchni urządzenia. Znaleźć tu można wiele modeli – od prostych, ręcznych urządzeń aż po duże zgrzewarki stołowe, rotacyjne czy szczękowe. Najmniejsze, najprostsze urządzenia tego typu znajdziemy często w gospodarstwach domowych, służące do pakowania niewielkich ilości żywności.
Mocniejsze zgrzewarki, zwane pojemnościowymi, wyposażone w elektrody, bloki zasilające oraz generator wielkich częstotliwości mają zastosowanie w zakładach produkcyjnych różnego rodzaju, gdyż ich możliwości są niemal nieskończone. Posiadają specjalny układ pozwalający na regulowanie częstotliwości w zależności do potrzeb i w rezultacie mogą być stosowane do zgrzewania materiałów różnego typu.
Akcesoria do zgrzewarek
W zależności od posiadanego typu urządzenia możemy wybierać wśród wielu dodatkowych akcesoriów niezbędnych do zgrzewania produktów z różnych tworzyw sztucznych. Oprzyrządowanie zgrzewarek jest niezbędne do rozwinięcia produkcji, serwisowania sprzętu i wykonywania niezbędnych napraw. Szeroki wachlarz rozmaitych akcesoriów obejmuje komponenty składowe zgrzewarek różnego typu – zarówno tych prostych, oporowych, używanych do zgrzewania folii, jak i do skomplikowanych urządzeń używanych w przemyśle – zgrzewarek pojemnościowych, impulsowych i ultradźwiękowych. Są to przede wszystkim elektrody, części zamienne i elementy zgrzewające, zapasowe dysze, wałki dociskające, nożyce do cięcia, paski grzewcze oraz rolki przesuwające. Przegląd naszego sprzętu powinien być przeprowadzany jak najczęściej, zgodnie z wytycznymi podanymi przez producenta. Przy produkcji ze stałym wykorzystaniem zgrzewarek codziennie powinniśmy dokonywać oceny odpowiedniego nagrzewania części łączących. Stosowanie urządzeń z wymiennymi częściami usprawni naszą produkcję oraz zaoszczędzi nam czasu i pieniędzy w przypadku awarii urządzenia.
Najnowsze komentarze